Maseczki na twarz wielokrotnego użytku – co powinieneś o nich wiedzieć i jak ich używać?

Aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią Covid-19 wymusza na obywatelach stosowanie wielu środków ochrony osobistej, do których zaliczamy m.in. rękawice jednorazowe, żele antybakteryjne na bazie alkoholu czy maseczki ochronne na twarz. Te ostatnie występują jako produkt jednokrotnego użytku, który po ściągnięciu nadaje się jedynie do utylizacji – ale również jako maseczka wielokrotnego użycia, z której możemy korzystać dłużej. Bez względu na to, którym rodzajem maseczek się posiłkujemy – kluczowy dla naszego bezpieczeństwa jest sposób, w jaki je zakładamy, nosimy oraz zdejmujemy.

Maseczki wielorazowe

Pomysł użytkowania maseczek wielorazowego użytku powstał w związku z zaistniałym w ostatnich tygodniach problemem z dostępnością masek jednorazowych – brakowało ich nawet w szpitalach, karetkach pogotowia i ośrodkach, gdzie udzielana jest pomoc osobom chorym. Potrzeba matką wynalazku – jak głosi popularne przysłowie, więc skoro gotowe środki ochrony osobistej dostępne na rynku powinniśmy pozostawić dla medyków, aby mogli skutecznie pomagać w czasach koronawirusa, prywatnie możemy korzystać z  maseczek wielorazowych na twarz.  Można  zakupić je już od 10zł w wielu ciekawych wzorach w sklepie SiSi.pl lub dostać gratis przy dowolnym zakupie za kwotę min. 99zł.

Skuteczność takiego okrycia dla ust i nosa jest porównywalna ze skutecznością maski jednorazowego użytku. Ważne jest, aby stworzyć barierę dla wirusa, i utrudnić mu przenikanie do naszego organizmu w najpowszechniejszy sposób, czyli drogą kropelkową. Koronawirus przenosi się również przez dotknięcie skażonej nim powierzchni i przetransportowanie zarazków do nosa czy ust, tak więc stworzenie mechanicznej osłony przed przypadkowym przeniesieniem wirusa jest z pewnością dobrą drogą ochrony. Z uwagi na fakt, że nie wiemy jeszcze, jak długo potrwa walka z epidemią, stosowanie masek wielorazowych może okazać się doskonałym sposobem na pomoc służbie zdrowia (wszak w obrocie pozostanie więcej maseczek jednorazowych, potrzebnych medykom), a także na ochronę środowiska przed kolejnymi tonami zużytych masek jednokrotnego użytku.

Jak korzystać z maseczek wielorazowego użytku?

Jak powszechnie wiadomo, maseczka mająca bezpośredni kontakt z wydzielanym przez nas wilgotnym powietrzem i czynnikami zewnętrznymi, które osiadają na niej przez wykonywane wdechy, powinna być regularnie wymieniana na czystą. Właściwym wskaźnikiem, który określa, czy już należy dokonać wymiany, jest stopień wilgotności maseczki – jeśli czujemy, że zaczyna się robić wilgotna, powinniśmy ją zdjąć i założyć inną.

Bezpieczne zdejmowanie maseczki polega na schwyceniu jej oburącz za troczki w taki sposób, aby nie dotykać rękoma warstwy zewnętrznej, i umieszczeniu jej we wcześniej przygotowanym woreczku foliowym. Taki pakunek należy szczelnie zamknąć, np. przez zawiązanie, i spakowaną maskę przechowywać w nim do momentu prania.

Przed rozpoczęciem prania należy założyć jednorazowe rękawiczki, a następnie delikatnie wytrząsnąć zawartość woreczków do bębna pralki tak, aby nie dotykać ich rękoma, i nastawić program dedykowany dla ubrań bawełnianych. Ważne, żeby temperatura prania wynosiła minimum 60 stopni Celsjusza, a sam program nie był krótszy niż 45 minut, ponieważ w tych warunkach giną wirusy niebezpieczne dla zdrowia. Nie powinniśmy prać maseczek z innymi rzeczami, np. ubraniami, ręcznikami czy bielizną. Po zakończeniu cyklu należy rozwiesić je do wysuszenia, po czym wyprasować żelazkiem nastawionym na maksymalny zakres temperatury.

Maseczki przechowujemy w czystym miejscu do czasu kolejnego użycia. Warto mieć kilkanaście takich masek, aby móc regularnie je wymieniać i mieć dostęp do kolejnych, gdy część jest już użyta lub schnie po praniu.

Teoretycznie istnieje także możliwość dezynfekowania maseczek wielorazowych z pomocą środka antybakteryjnego w sprayu o wysokiej zawartości alkoholu – w takim wypadku maska powinna być spryskana obficie i pozostawiona do wyschnięcia. Bardziej higieniczne wydaje się jednak pranie w wysokiej temperaturze połączone z prasowaniem, i takie rozwiązanie rekomendujemy.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
  • (wymagane)
  • (required) (będzie ukryty)

SiSi.pl - tylko sexy i oryginalne modele. Seksowna bielizna erotyczna, ekskluzywna bielizna damska i męska, szpilki erotyczne, feromony, kostiumy i przebrania, bodystocking, pończochy, biżuteria Swarovski. Zamów w sklepie internetowym lub kup w Warszawie.